Site Overlay

Krema Türleri (Pastacılık)

Temel Kremalar, Karışım Kremalar

Temel Kremalar

Kaymak: Clothed Cream, La Créme

Krema: (Double Cream) Krema, homojenizasyondan önce süt yüzeyinden toplanan yüksek yağ içeriğine sahip kaymak veya süt ürünü. Homojenize olmayan sütte daha az yoğunluktaki yağ yavaşça yukarıda toplanır. Sanayide bu süreç krema makinesi olarak adlandırılan ve santrifüj gibi merkezkaç kuvveti yardımıyla çalışan bir makineyle hızlandırılır. (Wikipedia)

Crème Patisserie: (okunuşu: Krem Patisie) Pastacı Kreması (Pastry Cream, okunuşu paystri krim) Tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Crème Anglaise : (Krem anglez) İngiliz kreması kremadan çok bir sostur, pastacı kreması yoğun krem anglez akışkandır.

Crème au Beurre: (okunuşu: kremebör, Fransız Yağlı Kreması – French Buttercream) keklerin içi veya üzerinde kullanılan bir kaplama veya dekorasyon kremasıdır.

Crème Chantilly: (okunuşu: krem şantıli) Çırpılmış Krema ve şeker, Krem Şanti

Crème d’Amande: (okunuşu: krem daman)Badem, şeker ve krema ile yapılan dolgu kremasıdır. Crème Frangipane olarak da geçer. 300 gr krema için 80 gr Toz Şeker, 80 gr Tereyağ(süt), 80 gr Badem Unu, 100 gr Yumurta (2 adet) çırpılır

Karışım Kremalar

Crème Mousseline: (okunuşu: krem muselin) Pastacı Kreması ve Çırpılmış Krema Karışımıdır.

Crème Diplomat: (okunuşu: krem diplomat) Pastacı Kreması, çırpılmış krema ve jelatin karışımı yumuşak bir kremadır.

Crème Madame: (okunuşu: krem Madam) Pastacı Kreması ve Çırpılmış Krema Karışımıdır. Creme Diplomatin Jelatinsiz halidir. Creme Princess diğer ismidir

Crème Princess: (okunuşu: krem Prinsıs) Prenses Kreması, Pastacı Kreması ve Çırpılmış Krema Karışımıdır. Krem Madam diğer ismidir.

Crème Chiboust: (okunuşu: krem şibust) Crème Patisserie yani Pastacı kremasının Çırpılmış yumurta akı ile seyreltilmesinden oluşur. Krema da eklenebilir. Aroma olarak portakal kabuğu, vanilya, likör eklenebilir. Genellikle Milföy kreması olarak kullanılır. diğer adı Saint Honoré Cream’dir (okunuşu sen onore krim)

Crème Frangipane: (okunuşu: krem franjipan)Kral Keki, (Gallette de Rois) gibi keklerin içinde dolgu malzemesi olarak kullanılan pastacı kreması ve badem unu karışımlı bir kremadır. Crème d’Amande ile aynıdır

Crème Bavaroise: (okunuşu: krem baverua) Crème Anglais gibi akışkan olan sosa jelatin ve çırpılmış krema ilave edilmesi ile yapılır.

Crème au Beurre de Marron: (okunuşu: kreamabör deMaron)Kestane püresi, tereyağ, şeker ve yumurtadan yapılan dolgu kreması.

Crème au Beurre d’Amande: (okunuşu: kreamabör dAmand) Creme Frangipane, Crème d’Amande

Crème au Beurre de Noisette: (okunuşu: kremabör nozet)Crème Noisette

Crème Crémeux: (okunuşu: krem anglez) Crème Anglais gibi akışkan sosa tereyağ ve jelatin katılarak elde edilir.

Crème Fraiche: (okunuşu: Krem Freş) Bakteri ile kültürlenmiş yani bir çeşit mayalanmış taze kremadır.

Crème Fouettée: (okunuşu: krem fuet) Çırpılmış Krema

Crème de Marron: (okunuşu: krem de maron) Kestane kreması, kestane püresi ve bazen bu karışıma şeker de ilave edilir. Creme au beurre de Marron (okunuşu: kremabör demaron) ise püre, seker ve yumurta ile yapılan halidir.

Crème Noisette: (okunuşu: krem nozet) Tereyağı, şeker, fındık unu ve yumurtadan yapılan dolgu kremasıdır. Creme a beurre Noisette (kremabör nozet) diye de geçer.